Concurs de toacă la Parohia Piscul Rusului

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 16, 2019

Evenimentul, organizat în parteneriat cu Școala Piscul Rusului, au adunat aproximativ 50 de copii din comunitatea Piscul Rusului, dar și din Parohiile Buzdug, Zece Prăjini și Dagâța. În cadrul competiției, fiecare participant a fost recompensat cu o diplomă și o icoană oferită de părintele paroh Ceacîru Gheorghiță. Printre copii s-a evidențiat concurentul Cucoranu Dragoș, elev în clasa a III-a la Școala Piscul Rusului, care a câștigat primul loc și a fost recompensat cu o diplomă, o icoană și o bicicletă.

Cu acest prilej, comunitatea parohiei aduce mulțumiri familiei Juverdeanu Mihai și Aurora din Marea Britanie, această familie fiind cea care a sprijinit desfășurarea acestui concurs, cadrelor didactice care au făcut parte din juriu și primarului Damaschin Mirel, edilul comunei Dagâța - Iași.